Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
Folytathatók persze végtelen hitviták arról, hogy az állam születésénél fogva alacsonyabb rendű, mint a piac, ám e kevéssé produktív disputákat mindig megzavarja a valóság.
„Folytathatók persze végtelen hitviták arról, hogy az állam születésénél fogva alacsonyabb rendű, mint a piac, ám e kevéssé produktív disputákat mindig megzavarja a valóság. Az, amelyikben – megannyi igen tisztességes projektet futtató, következetes cég munkája mellett – óriási profitot termelő nagycégek hatalmas médiakampány kíséretében folytatják le társadalmifelelősség-vállalási projektjeiket, amelyek keretében felvidítanak depressziós fókákat,miközben a munkavállalóikat sanyargatják, a gyárukat odébb pakolják, ha esetleg növekednek adóterheik, és gond nélkül kötnek üzletet bármilyen kormánnyal, ha érdekeiknek megfelel. Ahogyan a trendi startup sem habozik a helyi jogszabályokat figyelmen kívül hagyó alkalmazást kidolgozni, ha így futhat be, az ezzel megbízott lobbicsoport sem szomorkodik, ha a tevékenységének köszönhetően megkötött kereskedelmi egyezmény jobban szolgálja a gyógyszergyárak jövőjét, mint a betegek jelenét.
Ez nem meglepő, minden szereplő a dolgát végzi. Épp csak mi vagyunk gyengék ahhoz, hogy kikényszerítsük az államtól, a piactól, a vállalatoktól, hogy a helyi közösségek érdeke ellenében ne cselekedhessenek. Mindössze a demokrácia gyengült el annyira, hogy csak mesék maradtak belőle.
Például a szegénypárti tőkéről.”